Böbrek Reflüsü         Mesanede üretilen idrarın böbreklere geri gitmesine böbrek reflüsü (Vezikoüreteral Reflü) denir. Böbrek reflüsü, çocuklarda ve yeni doğanlarda görülen idrar yolu iltihaplarına sebep olur. Böbrek reflüsünün tedavisi önemlidir çünkü enfeksiyon böbreklerde yayılabilir. Bunun neticesinde böbrek yetmezliği veya böbrek kaybı görülebilir. Böbrek reflüsü doğumsal bir anamolidir.
        Kanımızda bulunan artık maddeler, mineraller ve su; böbreklerimiz tarafından süzülür. İdrar böbreklerde oluşur ve üreter adı verilen; ince borulara benzeyen oluşumla mesaneye gönderilir. İdrar mesanede (idrar torbası) depolanır. Sağlıklı kabul edilen boşaltım sisteminde; üreter ve mesanenin buluştuğu noktada check-valve adında bir mekanizma bulunur. Bu mekanizma idrarın böbrekleri geri kaçmasını engeller. Bu mekanizmanın oluşumda bir problem var ise mesanede depolanan idrar; üreter üzerinden geriye doğru gider ve tekrar böbreklere döner. Böbreklere geri giden idrar iltihap oluşumuna neden olur ve böbreklere ciddi boyutlarda zarar verebilir. Bazı vakalarda ; Üreter, çocuğun büyüyüp gelişmesine bağlı olarak uzar ve kasları kuvvetlenir. Bu gelişim sonucunda check - valve mekanizması da gelişim gösterir. İdrarın geri kaçması durumu bazı hastalarda büyüdükçe düzelebilir.
        Sekonder reflü ileri yaşlarda meydana gelebilir. Bu vakalarda, hastada doğduğu zaman check - valve mekanizması normaldir. Fakat sonradan oluşan bazı sıkıntılar check - vale mekanizmasının bozulmasına yol açar. Mesane çıkışındaki tıkanmalar, mesane (idrar torbası) kaslarındaki çalışma bozuklukları, mesane sinirlerinin zarar görmesi check - valve mekanizmasının işleyişini bozar. Bunların neticesinde hastalarda sonradan Vezikoüreteral reflü (Böbrek reflüsü) hastalığına yakalır.

Böbrek Reflüsü Kimlerde Görülür?

        İdrarın dışarı atılması için mesane kasılır ve aynı anda idrar tutucu mekanizmalar açılır. Aynı anda sağlanan bu hareketle idrar dışarı atılır. İşeme esnasında mesanenin kasları kasıldığında idrar tutucu mekanizma da bir hareket olmazsa mesane-işeme uyumsuzluğu olur. Mesane-işeme uyumsuzluğuna bağlı olarak mesane tam olarak boşalmayabilir ve mesane basıncı yükselir. Bu da vezikoüreteral reflü dediğimiz böbrek reflüsüne sebep olabilir. İşeme koordinasyonu tam çalışmayan çocukların böbrek reflüsü olma olasılığı göz önünde bulundurulmalıdır. Bahsettiğimiz bu mekanizmaya benzer bir düzenek dışkının vücuttan atılması için de vardır. Bu düzenekteki uyumsuzluk ise çocukta kabızlığa sebep olur. Kabızlık böbrek reflüsü oluşumuna zemin hazırlar. Ebeveynlerin bebeklerindeki işeme ve dışkı atımı rutinlerine dikkat etmeleri gereklidir.

        Böbrek reflüsünün beyaz ırklarda daha sıklıkta görüldüğü tespit edilmiştir. Böbrek reflüsü kız çocuklarında görüldüğünde daha çok hasar verebilir. 2 yaşından küçük bebeklerde; böbrekler ideal bir gelişim göstermediğinden, böbrek reflüsü çok daha tehlikelidir, son derece dikkatli olunmalıdır.

        Genetik faktör böbrek reflüsünde etkindir. Hasta ebeveynlerin de çocukken böbrek reflüsü var ise çocuklarında da olma olasılığı daha kuvvetlidir. Hastanın bir kardeşin de böbrek reflüsü saptanmış ise, diğer kardeşlerine de mutlaka dikkat edilmelidir.

Böbrek Reflüsü Tehlikeli Midir?

        Böbrek reflüsünün derecesi ile böbrekte görülebilecek hasar doğru orantılıdır. Böbrek reflüsünün derecesi ne kadar fazla ise böbreğin alacağı travma da o kadar fazladır. Böbrekler idrarın kaçması sebebiyle ortaya çıkan iltihap böbreklerin dokusunda sıkar doku oluşumuna sebep olur. Bu sıkar doku böbreklerde kalıcı hasara neden olur. Böbreklerin uğradığı bu hasar ise böbreklerden kaynaklanan tansiyon yüksekliğine ve böbreklerin giderek süzme yetisini kaybetmesine sebebiyet verir. Zararlı maddeler vücuttan atılamaz. Böbrek reflüsü kronik böbrek yetmezliğinin ana sebeplerinden biridir. Böbrek yetmezliği neticesinde ise hasta her iki böbreğini kaybedebilir. Böbrek reflüsünün tedavisi son derece önemlidir, aksi takdirde böbrek bütünüyle fonksiyonunu kaybeder. Böbreklerin gelişimi ilk 2 sene içinde tamamlanır. Bu sebeple böbrek reflüsü için çocuğun ilk 2 yaşı çok önemlidir. Bu dönemde böbrekler çok hassastırlar. İki yıl içinde çocukta izah edilemeyen ateş görülmesi durumunda derhal önlem alınmalıdır. Böbrek reflüsü tanısının geç konulması durumunda, hastalar ileri yaşlarda böbrekleri büyük ölçüde hasar görmüş vaziyette görülmektedir. Böbrek reflüsü 5 derecelendirmeden oluşur ve reflünün derecesi ne kadar fazlaysa o kadar risklidir.

Böbrek reflüsü hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.