Böbrek Taşı Nedir         Böbrek taşı hastalığı üroloji alanında ağrı ile karakterizedir. Hastanın yaşadığı taş ağrısı çok yüksektir. Çoğu böbrek taşının müdahale gerekmeksizin kendiliğinden düşer. Konuyla alakalı yapılan araştırmalar sonucunda, taşın oluşumuna neden olan faktörler ve oluşumun engellenmesi için uygulanacak tedbirler bilinmektedir.
        İdrar böbrekte oluşur. İdrarın içerisinde kalsiyum fosfat gibi pek çok mineraller vardır. Bu mineraller bazı nedenlerle böbrek içinde birbirine bağlanarak küçük kristaller oluşturur. Bu kristaller sonrasında böbrek taşını meydana getirir. Küçük olan böbrek taşlarını vücut idrar yoluyla dışarı atar. Vücudun dışarı atamadığı böbrek taşlarına ise müdahale edilmesi gerekir. Böbrek taşının genetik faktör, az su içmek, obezite, beslenme bozuklukları, sıcak iklimli ortam, metabolik bozukluklar gibi nedenleri vardır. 1 defa böbrek taşı oluşan kişide daha sonra da böbrek taşı oluşması yüksek ihtimaldir. Böbrek taşı oluşumunu azaltıcı bazı önlemler vardır.

Böbrek Taşı Neden Olur?

        Böbrek taşı sert bir maddedir. Kristallerden oluşmaktadır. İdrarımızın içinde; böbreğin kendi mekanizması içinde ayrıştırdığı, vücuttan atılması gereken kimyasal maddeler bulunmaktadır. Normal şartlarda, vücudun kendine has bir sistemi ile kristalleşmeden idrar yoluyla vücuttan dışarı atılmaktadır. Vücudun bu özel sistemindeki görülen hata sonucu kristaller birbirini çekerek birikir. Ve sert taşlara dönüşürler. Genellikle böbrek taşlarının içeriğinde kalsiyum bulunur. Enfeksiyon sebebiyle oluşan böbrek taşları da vardır fakat bunlar daha nadir görülür. Diğer böbrek taşları ise ürik asit ve sistinden oluşan taşlardır. Böbrek taşında genetik faktör önemlidir. Sıcak iklimde daha fazla görülür. Az su tüketimi ve beslenme bozuklukları böbrek taşına neden olabilir. Bunun yanında obezite ve metabolik bozukluklar da böbrek taşı nedenleri arasındadır. Özellikle bol su içilmesi böbrek taşını önlemede en önemli unsurdur.

Böbrek Taşı Kimlerde Olur?

        Böbrek taşı vakalarında genetik faktör önemli rol oynar. İdrar yolu iltihabı, böbrekte doğuştan bulunan hastalığı olan ve paratirod bezinin normalden fazla çalışması sebebiyle oluşan metabolik sorunlara sahip hastalarda böbrek taşı bulunma ihtimali vardır.

        Vücudun gıda yolu ile aldığı kalsiyumun fazlası idrar yolu aracılığıyla vücuttan dışarı atılır. D vitamini kullanımının fazla olması, üriner sistemde görülen enfeksiyonlar sebebiyle böbrek taşları görülür. Üriner sistemde meydana gelmiş tıkanıklıklar taş yapabilir. Gut hastalığı olan bireylerde görülebilir. Ayrıca ince bağırsak ameliyatının akabinde ve uzun bir süreçte bağırsakta bulunan iltihabi hastalıklarda da böbrek taşı oluşabilir. Sıcak iklimde yaşayan insanlarda görülme oranı gazladır. Obezite ve beslenme bozuklukları böbrek taşlarının habercisi olabilir. Bunun yanında az su içmek böbrek taşı oluşumunda rol oynayabilir.

Böbrek Taşı hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.