Bazı böbrek taşları sessiz taşlardır. Bu durumda taşlar herhangi bir belirti vermez. Hastadan farklı sebeplere bağlı olarak alınan görüntüleme yöntemlerinde rastlantısal olarak saptanırlar. Farklı görüntüleme teknikleri kullanılarak böbrek ve idrar yolundaki bulunan taşların konumu ve büyüklüğü konusunda önemli bilgiler alınır. Böbrek taşının teşhisinde en ideal yöntem kontrasız tomografi dediğimiz, boyalı madde kullanılmadan uygulanan görüntüleme yöntemidir. Kontraslı tomografi adı verilen boyalı madde kullanılarak yapılan tomografi ya da piyelografi yöntemi kullanılarakta böbreğin faaliyeti hususunda detaylı bilgi alınır. Böbrek taşının teşhisi önemlidir. Çünkü böbrek taşının büyüklüğü ve lokasyonu tedavi şeklini belirler. Bazen taşın kendi kendine düşmesi beklenir. Bazı durumlarda ise dışardan taşa müdehale edilir.

Böbrek Taşı Nasıl Önlenir?

        Böbrekte 1 veya 2 kez görülen taş, ilerleyen dönemde taşın tekrar oluşum gösterebileceğinin belirtisidir. Böbrekten düşürülen taşa laboratuvar ve spektrometrik analizler yapılmalıdır. Böylece taşın türü belirlenir.

        Genellikle böbrek taşları cerrahi müdahale gerekmeksizin boşaltım sistemi aracılığıyla kendiliğinden vücuttan atılırlar. Hastalara günde 8 bardak civarında su tüketmeleri tavsiye edilir. Bir gün içinde minimum 2 litre civarında idrar yapılmasına teşvik edilir. Hastanın gece uykusundan kalkıp 1-2 bardak su içmesi taşın tekrar oluşumunun engellenmesinde önemlidir. Gece uykusunda böbrekler su tutarlar. Bunun sebebi anti diüretik hormon salgısıdır dolayısıyla gece daha az idrar üretilir. Uykudan uyanılıp içilen 1-2 bardak su ile bu durum düzelme gösterir. Böbrek taşlarında genel yargı; kalsiyumdan zengin olan yoğurt, süt, peynir gibi gıdaların yasaklanmasıdır. Fakat bu yasaklar hastaya faydadan ziyade zarar verir. Risk oluşturan diğer etkenler ise D vitaminin fazla tüketimi ve mide antiastilerinin kullanımıdır.

        Kısaca böbrek taşı oluşumunun engellenmesinde su tüketimi önem arz etmektedir. Doğru su tüketimi böbrek taşlarının oluşumunun azalmasında büyük rol oynar.

Böbrek Taşı hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.