Gonore dediğimiz bel soğukluğu, sifilis, trikomonas, genital bit, bakteriyel vajinolis, klamidya, genital uçuk ve candida mantarı gibi cinsel hastalıklara rahatlıkla tedavi uygulanabilir. Ancak bu hastalıklarda hastanın partnerinin de mutlaka tedavi olması göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. Çünkü hastanın partneri diğer insanlara hastalık bulaştırabilir ya da tedavi olmuş hastaya tekrar hastalık bulaştırabilir. Virütik özellik taşımayan birçok cinsel hastalığa uygulanan antibiyotik tedavisi sonucunda başarılı sonuçlar alınır. Bu tedavilerde antibiyotik dozunun ve kullanım süresinin iyi planlanması çok önemlidir. Aksi takdirde tedavide aksaklıklar gözükür. Tedavinin cinsel hastalıklar konusunda tecrübe sahibi bir hekim tarafından yapılması gerekmektedir. Cinsel hastalıklar tedavi edilmediği durumlarda kronikleşebilirler. Kronikleşen cinsel hastalıkların tedavisi daha güçtür.

        Human Papilloma Virüs (HPV), Herpes Simpleks (HSV), Hepatit B ve HIV (AIDS) gibi cinsel hastalıklar virüsten kaynaklanan riskli hastalıklardır. Bu hastalıklar için kesin bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Modern tıbbın sunduğu imkanlar dahilinde güçlü ilaçlar kullanılarak hastalıklar üzerinde kontrol sağlanabilmektedir. Virüsten kaynaklanan her hastalıkta ilk öncelik hastanın bağışıklık sisteminin güçlendirilmesidir. Hastanın vücut direnci doğru ilaç kullanımıyla arttırılabilmektedir. Örneğin Aids adını verdiğimiz HIV virüsünün ölüm oranları eskiye oranla azalma göstermiştir. Hastalığın vücuttaki ilerleyişini engelleyen ilaçlar geliştirilmiştir. HPV hastalığının tedavi edilmesi için cerrahi girişim, lazer, dondurma tedavisi gibi işlemler uygulanmaktadır. Bu işlemler sayesinde vücuttaki siğiller yayılım göstermeden çıkartılır. Tedavinin devamlı uygulanması durumunda yayılma engellenir. Cinsel birleşme sırasında kondom kullanılması cinsel hastalıklardan korunma da en etkili araçlardan biridir. Erkeklerin sünnet olması da birçok cinsel hastalığın bulaşmasında korunma sağlamaktadır. Cinsel hastalıklar için uygulanacak tedavinin detaylı ve dikkatli bir şekilde planlaması gerekmektedir.

Cinsel Hastalıklar Tedavi Edilmezse Ne Olur?

        Cinsel hastalıklara tedavi uygulanmaması durumunda; hamile kadınlarda düşük riski, erkek ve kadınlarda kalp hastalığı, mafsal iltihabı, özellikle HPV virüsüne bağlı olarak rahim ağzı kanseri ve kısırlık gibi riskler oluşmaktadır.

Cinsel Hastalıklar hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.