Kasık bölgesinde ağrılı bir şişlik, fıtık bölgesinde sıkışmış ve boğulmuş bir bağırsağın habercisi olabilir. Bu durumda olan çocuk huysuz ve huzursuz olur. Devamlı olarak ağlar, yemek ve içmek istemez. Kasık bölgesindeki fıtığın yarattığı şişlikte ağrı, ödem ve sertlik görülebilir. Bağırsak fıtık bölgesinden çıkıp sonrasında boğulmuş ise cilt üzerindeki şişlik sertleşir ve daha şiddetli ağrı görülür. Bu durum çocukta bulantı, kusma ve iştahsızlık yaratır. Ciltte şişliğin olduğu bölgede ödem, kızarıklık ve renk bozukluğuna rastlanır. Kız çocuklarında ise; bağırsaklara ek olarak çocuğun Fallop tüpleri ve yumurtalıkları da fıtık kesesi içine girebilir.

        Hasta bazı durumlarda hemen ameliyat edilmez. Örneğin; iç organların fıtık bölgesinde sıkışmış olmasına rağmen hastanın genel durumu çok ağır değilse; bulantı, kusma ve karında aşırı gerginlik görülmüyorsa hastaya hemen ameliyat ile müdahale edilmez. Böyle bir durumda önce el ile iç organların karın içerisine geri gönderilmesi denenir. Hasta, organların el ile geri gönderilmesinden 1-2 gün sonra kesinlikle ameliyat edilmelidir. Tıp dilinde fıtık kesesi içerisine bağırsakların girmesine ve dışarıdan fiziki müdahale ile geriye itilememesine İnkanserasyon denir.

        Ancak iç organları fıtık bölgesinde sıkışmış aynı zamanda genel durumu da kötü olan (kusma, bulantı, karında şişlik ve anormal gerginlik) vakalar için beklenmez. Hasta hemen ameliyat edilir.

Çocuk kasık fıtığı hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.