Kasık fıtığı; yeni doğan bebekte ve çocukta, kasık veya testis torbasında oluşan bir şişlikle kendini gösterir. Bu şişlik çıplak gözle kolay fark edilebilen bir şişliktir. Şişlik sayesinde hastalığın teşhisi kolaydır. Fakat; çocuk yattığında, bağırsakların ve omentumun geriye, karın içerisine doğru kaçmasıyla şişlik kaybolabilir. Bu durumda hiç belirti olmadığı düşünülebilir. Çocuk hareket ettiğinde veya ağladığında karının içinde ki basınç arttığı için organlar tekrar fıtık kesesinden dışarı kayar ve şişlik tekrar belirginleşir. Bu şişliğe ağrılı ve ağrısız rastlamak mümkündür. Çocuk kasık fıtığından şüphe edildiğinde ultrasonografi faydalıdır.

        Teşhiste hidrosel hastalığı, kasık fıtığı ile karıştırılabilir. Bu durumun önüne geçmek için şişlik olan bölgeye translüminasyon adını verdiğimiz bir teknikle doğru teşhis konulur. Böyle bir vakada önemli belirteçlerden biri de ultrasonografidir.

        Özellikle yeni doğmuş bebeklerde fıtık ile birlikte Testis torsiyonu adını verdiğimiz testis dönmesi hastalığına da rastlanılabilir. Bu duruma dikkat edilmesi gerekir.

        İç organlar fıtık bölgesinden dışarı çıkıp girdiği için şişlik görünüp kaybolur. Bu durum bazen teşhiste zorluk yaratır. Çocuklardan öksürmesi veya ıkınması istenilerek, karın içi basıncın artmasıyla organın fıtık bölgesinden çıkıp çıkmadığı anlaşılabilir. Bu şekilde kesin tanı konulabilir. Bebeklerden öksürme ve ıkınma istenemeyeceği için bazı özel hareketlerle bebeğin karnını sıkması sağlanarak fıtık bölgesi gözlemlenir ve kasık fıtığı teşhisi bu şekilde konur.

Kasık Fıtığı Hangi Çocuklarda Olur?

        Kasık fıtığı, yeni doğan (prematüre) bebeklerde, inmemiş testis ve hipospadias hastalarında, mesane extrofisinde ve epipadyasta daha sık görülebilir. Sağ taraf fıtıklarında; sol taraf fıtıklarına kıyasla iç organ boğulması oranı fazladır. Prematüre bebeklerde, fıtığa ek olarak fıtık bölgesindeki bağırsak boğulmasına da çok sık rastlanır. 1 yaş altı bebeklerde yüzde 70 oranında kasık fıtığında boğulma da görülür. Kız bebeklerde bu oran erkeklere göre daha fazladır. Kasık fıtıklarının kendi kendine geçmesi beklenemez, bağırsak boğulma ihtimaline karşı hemen ameliyat edilmesi gereklidir. Aynı anda hidroselin görüldüğü vakalarda ise en az 12 ay beklenir çünkü hidrosel kendiliğinden düzelme gösterebilir. Göbek fıtığı da kendi kendine geçebilir dolayısıyla 5 yaşından önce ameliyat edilmez.

Çocuk kasık fıtığı hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.