Birçok nedenle idrar kaçırma yaşanabilir. İdrar kaçırmanın tedavisinin verimli ve doğru bir şekilde planlanabilmesi için ilk olarak idrar kaçırmanın nedeni ve tipi bilinmelidir.

        Stres ve sıkışma tipinde ki idrar kaçırmalarda; hastanın günlük yaşamında değişiklik yapılması, kegel egzersizi dediğimiz pelvik taban egzersizleri ve birtakım ilaç takviyeleriyle hastanın yakınmalarının büyük bir kısmı giderilebilmektedir.

        Mesane kaslarının kasılma yetisinin tamamen yitirildiği durumlarda tembel mesane sendromundan söz edilir. Temiz aralıklı ya da daimi sonda kullanılarak idrarın dışarı atılması sağlanır. Ya da cerrahi müdahale uygulanarak mesane ve karın duvarı arasında minimal bir köprü yapılır. İdrarın vücuttan atılması sağlanır. Bu operasyona mitrofanoff ameliyatı adı verilmektedir. Gerekli durumlarda ise bağırsak kullanılarak hastaya yeni bir mesane yapılır.

        Mesane küçülmesi; mesane sinirlerinin hasar görmesine veya diğer nedenlere bağlı olarak meydana gelir. Küçülen mesane içinde bulunan basınç artış gösterir ve idrarın böbreklere geri iletilmesine neden olur. Böbreklere geri kaçan idrar böbrek yetmezliği gibi sorunlara neden olabilir. Böyle durumlarda bağırsaktan alınan yama kullanılarak mesanenin kapasitesi genişletilir. Bu işleme mesane augmentasyonu adı verilir. Son derece titizlik gerektiren önemli bir operasyondur.

        Prostat için uygulanan operasyonların bir komplikasyonu olarak idrar kontrolünü sağlayan mekanizmalar hasar görebilir. İdrar tutucu mekanizmalarda yaşanan zedelenme idrar kaçırmaya neden olabilir. Trafik kazaları neticesinde yaşanan idrar kanalı kopmalarında da aynı durum söz konusudur. İdrarın tutulmasını sağlayan sfinkter dediğimiz mekanizmaların ikisinin de hasar gördüğü durumlarda tam idrar kaçırma görülür. Böyle vakalarda hastaya uygulanacak yapay sfinkter operasyonu kesin sonuç verir. Yapay sfinkter üç parçadan oluşmaktadır. Yapay sfinkter uygulamasında hastanın idrar kanalının çevresine bir halka yerleştirilir. Bu halka içi sıvı dolduğunda şişebilecek yapıdadır. Hastanın karın içine küçük bir depo yerleştirilir. Yapay sfinkterin kontrol pompası ise hastanın skrotum adı verilen testis torbasına yerleştirilir. Yapay sfinkter sayesinde hastalar diledikleri zamanda testis torbasında bulunan düğmeye basarak halkanın gevşemesini sağlar ve böylece idrar atılması gerçekleşir. Yapay sfinkter sistemi insanların normal boşaltım sistemini taklit etmektedir. Ameliyatın detaylı incelemesi için internet sitemizin menüsünden Yapay Sfinkter bölümüne gidebilirsiniz.

Erkekte İdrar Kaçırma hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.