Erkekte Kısırlığı Nedeni         Erkek bireylerde bir yıl süreyle normal ve düzen içindeki cinsel birliktelik sonucunda partnerde hamilelik görünmüyorsa kısırlıktan söz edilir. Kısırlık yüzde 35 oranında erkekten, yüzde 35 oranında kadından ve yüzde 30 oranında çiftlerin ikisinden de kaynaklanabilir.
Erkek kısırlığının sebepleri; yüzde 30-40 ihtimalle yalnızca testisten kaynaklanması, yüzde 10-20 ihtimalle testislerde üretilen spermin kanallardaki tıkanma nedeniyle bozukluğa uğraması, yüzde 1-2 ihtimalle beyinde bulunan hipofiz bezine ve hipotalemik alandaki hastalıklar ve yüzde 40-50 ihtimalle bilinmeyen sebepler olarak listelenebilir. Hastalığın oranlarına bakıldığında erkek kısırlığında sebebi bilinemeyen etkenler daha fazladır.

Sperm kaynaklı kısırlık;

Erkek Kısırlığı         Erkekte görülen kısırlığın ana nedenleri sperm hayvancıklarının sayı, kalite ve hareketlilik bakımından anormal oluşması veya hiç oluşmamasıdır. Yan taraftaki görselde sperm anormalliklerini görebilirsiniz. Bazı vakalarda spermler normaldir ancak spermler penis yoluyla spermin dışarı atılamaz. Kanallardaki tıkanıklık spermin dışarı atılmasını engeller. Bu tip vakalar kısırlığın bir bölümünü oluşturur.
Bazı durumlarda testislerin normal bir gelişim göstermesine ve hastanın hormon dengesinin de bütünüyle normal olmasına rağmen genetik faktörler nedeniyle testislerde az miktarda sperm üretimi yapılabilir ya da sperm oluşumu hiç yaşanmayabilir. Erkek kısırlığının tedavisinde en zor yanıt alınan vakaların ilk sırasında genetik faktörlere bağlı olarak sperm oluşumunun yaşanmadığı durumlar bulunur. Bu vakalarda çok derinlemesine inceleme yapılmalıdır. Kalıtsal faktörlerden kaynaklanan kısırlığın tedavisinde sınırlı hastalarda başarı yakalanır.

Testis Kaynaklı Kısırlık;

        Testis kısırlığına neden olan faktörler; cinsel yolla bulaşan hastalıklar, testiste görülen iltihaplanma, varikosel adı verilen testis toplardamarının genişlemesi hastalığı, yukarıda kalan ve ideal konumuna inmemiş olan testis ve doğuştan küçük olan testis olarak sıralanabilir.

Meni Atımı Kaynaklı Kısırlık;

        Ejakülasyon adı verilen meni atımı; orgazm sırasında prostatın, testislerin ve meni keselerinin beraber kasılmasıyla, erkeğin spermlerinin kadının cinsel organının içine atılması durumudur. Erken boşalmalar da erkeklerin spermi kadın vajinasının derinliklerine ulaşamadığından kısırlığa sebebiyet verebilir.

        Meninin kadın vajinası içine atılması sırasında erkek bireyin mesane boynunda bulunan ve idrarın kontrol edilmesini sağlayan mekanizma kapanmaktadır. Böylece meni sıvısı içinde bulunan spermlerle beraber mesaneye ulaşamaz ve erkeklik organı aracılığıyla dışarı atılır. Bilhassa prostat için uygulanan operasyonlarda idrar tutucu bu mekanizma hasar göreceğinden, hastanın meni sıvısı mesane içine ulaşarak penisten dışarı atılamaz. Bu nedenle doğal olarak hamilelik için gerek duyulan sperm hayvancıkları da vajinanın derinliklerine gidemez. Bu duruma tıp çevreleri tarafından Retrograt Ejakülasyon adı verilir. Henüz çocuk sahibi olmamış hastaların prostatlarına ihtiyaç duyulmadığı halde cerrahi uygulanmamalıdır. Aynı zamanda prostatta meydana gelen tıkanıklığın onarılması amacıyla kullanılan bazı ilaçlar da mesane boynunun genişlemesine neden olabilir. Bu durumlarda da meni sıvısı mesaneye kaçarak penisten dışarı atılamaz.

Diğer Kısırlık Nedenleri;

        Kısırlığa neden olan diğer faktörler ise; nikotin kullanımı, alkol tüketimi, sürekli kullanılan bazı ilaçlar, fıtık operasyonu neticesinde sperm ulaşımını sağlayan Vasdeferens kanalının zedelenmesi, hormonlardaki anormallikler, farklı nedenlere bağlı olarak uygulanan Radyoterapi, sıkan iç çamaşırların giyilmesi, kasık bölgesine uygulanan operasyonlar, cinsel temasla bulaşıp tedavi edilmeyen hastalıklar sebebiyle sperm nakleden kanalların tıkanması olarak sıralanabilir.

Erkekte kısırlık hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.