Erken boşalma tedavisinde ana prensip ilk olarak erken boşalmaya neden olan faktörün belirlenmesi daha sonra ise erken boşalmayı sağlayan refleksin gecikmesini sağlamaktır.

        Erken boşalma tedavisinde bazı durumlarda hastan partneri ile birlikte değerlendirilebilir. Yapılan bu değerlendirmelerde çiftler; doktor tarafından önce ayrı ayrı sonra birlikte dinlenir. Çiftlerin cinsellik uyumlarının gözlemlenmesi önem taşımaktadır. Çiftlerin cinsellik algılarında görülen farklılıklar tetkik edilmelidir. Erkek 15 dakika sonra boşalsa bile partneri kendi cinsellik algısı farklı olduğundan bu durumu erken boşalma olarak nitelendirebilir. Bu tip sübjektif durumlar dikkate alınmalıdır. Partneri olmadanda teşhis tedavi yapılabilir. Ancak partnerlerin birlikte değerlendirilmesi de önem taşır.

Erken Boşalmada ilaçsız Tedavi;

        Penis ucuna uygulanan uyuşturucu krem ve spreyler penis hassasiyetini azaltmaktadır. Aynı zamanda prezervatif kullanımı da penis hassasiyetini azaltan faktörlerden biridir. Cinsel birleşme sırasında ‘Stop - Start’ adı verilen, başla dur tekniğinin hastalara öğretilmesi erken boşalma tedavisinde kullanılabilir. Apış arası adelelerinin güçlenmesini sağlayan Kegel egzersizi de erken boşalma tedavisinde faydalı olabilir. Kegel egzersizinin güç içinde birkaç kez uygulanmasıyla hastalar kaslarını kuvvetlendirir ve boşalma reflekslerinin süresini uzatır. Erken boşalma için uygulanan tedaviler de hastanın alkol ve sigara kullanımını bırakması ve erken boşalmaya neden olabilecek ilaçların kullanılmaması gereklidir.

Erken Boşalmada İlaç Tedavisi;

        Erken boşalma sorunun giderilmesi için uygulanan ilaç tedavisinde, hastanın beyninde serotonin salgılanmasını yükselten ilaçlar tüketilir. Bu ilaçlar ile boşalma refleksinin süresi 8 katına kadar artabilir. Erken boşalma için kullanılan bu ilaçların, cinsel birleşmenin 3-4 saat öncesinde alınması gereklidir. Erken boşalma da geliştirilen son ilaç ise Dapoksetin’dir. Dapoksetin cinsel temastan 1 saat önce kullanılabilir. Erken boşalma tedavisinde kullanılan ilaçların bulantı ve baş dönmesi gibi yan etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle ilaçlara her zaman düşük dozda başlanması gereklidir.

        Erken boşalma da uygulanan ilaç tedavisinde ağrı kesici bir ilaç kullanımının da yeri vardır. Böylece boşalma refleksi süresi uzatılır. Trisiklik Antidepresanlar da refleks süresini 5 katına kadar uzatabilir.

        Erken boşalmanın tedavisinde prensip olarak ilk önce erken boşalmaya neden olan faktör incelenir. Erken boşalmanın nedeni saptandıktan sonra hastaya uygun tedavi yöntemine karar verilir ve uygulamaya geçilir. Erken boşalma tedavileri yüksek oranda başarıyla sonuçlanmaktadır.

Erken Boşalma hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.