Mesane Kanseri Evreleri         Mesane kanseri tanısı yapıldıktan sonra kanserin mesane içinde ve vücuttaki diğer bölümlere sıçramasının saptanması tedavinin seyrini değiştirebilir. Mesanenin içinde meydana gelen kanser vücudun diğer bölümlerine yayılır ve yayılma derecesine göre 5 derecede sınıflanır.
        Evre 0: Sıçrama özelliği olmayan kanser cinsi veya saldırgan epitel içerisindeki kanser
        Evre 1: Tümör mesanenin iç epitel tabakasının altında bulunan bağ dokuya yerleşmiştir. Tanısı yapılan mesane kanserlerinin yüzde 70’inin mesanenin derinindeki kas tabakalarına yayılmadığı görülmektedir. Yani mesanenin iç yüzünde bulunan tümörlerdir.
Kapalı teknikte frekansı yüksek elektrik akımı kullanılarak, kanser bulunduğu bölgeden kazınarak alınır. Yüzeyde bulunan bu kanserlerin yüzde 25’i kas tabakasına sıçrayıp saldırganlaşabilirler. Bu sebepten hastaların devamlı olarak izlenmesine ihtiyaç duyulur.
        Evre 2: Bu evredeki mesane kanserinde tümörün bağ dokusunu geçip kas dokularına ulaştığı ve burada yayıldığı görülmektedir.
        Evre 3: Tümör kas dokularını geçip mesane dış yüzeyinde bulunan yağlı dokuya geçmiştir. Aynı esnada hasta erkek ise çevresindeki prostat, meni keselerine, kadın ise rahim ve vajinaya yerleşmiştir. Lenf düğümlerine henüz sıçramamıştır (evre 3 a). Mesane kanseri daha da ilerleyerek lenf düğümlerine de sıçrayabilir. (evre 3b)
        Evre 4: Mesanede oluşan tümör, karın ve pelvise ulaşarak içeride yayılım göstermiştir. Bu evrede kanserin bazı lenf düğümlerine tutulduğu görülür. Aynı zamanda 4. evre tümörün akciğer, karaciğer ve kemiklere yayılma ihtimali de vardır.

Mesane Kanseri hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.