Yeni doğmuş erkek bebeklerin penisleri gerdirildiğinde 3,5 cm uzunluğundadır. Bebeğin penis boyu 2 - 2,5 cm altında uzunlukta ise mikropenis dediğimiz küçük penis probleminden söz edilir. Bebek henüz anne karnında gelişimde iken erkeklik organı birtakım nedenlerden kaynaklı gelişimini durdurur. Peniste ki gelişimin tamamlanamaması durumunda mikropenis problemi meydana gelir. İleri hipospadias gibi doğumsal anomalilerden kaynaklanan durumlarda da mikropenis görülebilir. Buna ek olarak Klinefelter adı verilen kalıtsal problemden dolayı da mikropenis yaşanabilir.

        Bebek henüz anne karnında gelişimde iken plasenta birtakım hormonlar salgılayarak bebeğin testislerine sinyaller gönderir. Böylece bebeğin testislerinde testosteron adını verdiğimiz erkeklik hormonu salgılanır. Bu sayede bebeğin erkeklik organı gelişimine devam eder. Doğumdan sonra ki 1 ile 3 ay arasında beyin tarafından salgılanan hormonlar sayesinde bebeğin testisleri 6 ay boyunca erkeklik hormonu üretir ve gelişimine devam eder. Bu 6 aylık süreden ergenlik çağına kadar çocuğun vücudunda erkeklik hormonu üretilmez. Mikropenis dediğimiz problem iki ana nedene bağlıdır. Çocuğun beyninde bulunan hipofiz bezindeki uyarıcı hormon salgısında bozukluk olmasından dolayı mikropenis görülebilir. Ya da cinsel organlarda bulunan, erkeklik hormonuna karşı duyarlı olan alıcılar tam oluşmamış ise mikropenis yaşanabilir. Mikropenis aynı zamanda testis dokusunun yeterli miktarda erkeklik hormonu üretmemesi durumunda da görülebilmektedir.

        Küçük yaşta ki erkek çocukların cinsel organları küçük boyutlara sahip olduğundan, ebeveynler çoğunlukla bu rahatsızlıktan şüphelenmezler ve doktora başvurmazlar. Ergenlik çağında gelişmesi gereken peniste yeterli gelişim görülmediğinde doktora başvurulur. Bu nedenle ne yazık ki mikropenis hastalığına çoğunlukla ergenlik döneminde tanı konabilmektedir. Mikropenis hastalığının tedavisinden alınan sonuç erken dönemde yapıldığında daha yüksek başarı göstermektedir. Bu nedenle ebeveynler, bebeklerinin penis boyutunda şüpheli bir durum sezildiğinde mutlaka tecrübeli bir çocuk üroloğuna başvurmalıdırlar. Mikropeniste erken tanı oldukça mühim bir konudur. Mikropenisin şüphelenildiği fizik muayene sırasında hastanın ağzı, yüzü, damağı, yanakları, dudaklarda gelişim durumu, idrar kanalının konumlandığı alan, testislerin pozisyonu yani tek veya çift taraflı olarak inip inmediği incelenmelidir. Mutlaka penisin gerdirilmiş boyuna bakılmalıdır. Çocuğun testislerinin iki tarafında inmemiş testis görülüyor ise genetik kromozom testi uygulanmalıdır.

Mikropenis hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.