• Mikropenis vakalarının büyük bir kısmı, bebek henüz anne karnındayken testislerin yeterli miktarda erkeklik hormonu salgılamamasından kaynaklanmaktadır. Testosteron dediğimiz erkeklik hormonunun salgılanmaması, beyinde ki uyarıcı hormonların salgılanmamasından kaynaklanabilir. Aynı zamanda testislerin doğuştan gelişimini tamamlayamamasına bağlı olarak beyinden gelen bu uyarılara cevap verebilecek nitelikte testis dokusununun bulunmamasından da kaynaklanabilir. Beyin ve testis salgılarının işlevlerini sağlamasına rağmen hastanın genital bölgesinde alıcı bulunmamasına bağlı olarakta görülebilmektedir.

• Mikropenisin meydana gelmesine neden olan bir diğer faktör ise çocuğun büyüme hormonlarında görülen eksikliktir. Buna bağlı olarak çocuğun erkeklik organı gelişimini tamamlayamayabilir. Bu tip bir vakada penisin küçük olmasıyla beraber çocuğun genel durumunda da gelişim bozukluğu görülür.

• Beyin tarafından testisin uyarılmasını sağlayan salgının eksik olması da mikropenis nedenlerinden biridir. Böyle durumlarda çocuğun testis dokusu sağlıklı olmasına rağmen dokuları uyaracak salgı bulunmadığından testisler gelişimini tamamlayamaz. Buna bağlı olarak hormon salgısı olmaz ve erkeklik organı büyüme göstermez (Hipogonadotropik Hipogonadizim). Kalıtsal bir rahatsızlıktır. Bu vakalarda ki çocukların; duyma kaybı, yarık dudak ve yarık yanak, görme bozukluğu, böbrek eksikliği, ayak ve ellerde bozukluklar gibi problemleri olabilir. Beyin emarı kullanılarak teşhis edilebilmektedir.

• Çocuğun beyninde ki hormon salgısında bozukluk görülmemesine rağmen testisinde yeterli miktarda doku bulunmuyorsa bebekte kalıtsal olarak mikropenis görülür. Böyle durumlarda bebekler anne karnında henüz gelişimde iken testislerinde tek ya da çift taraflı olmak üzerek testis torsiyonu dediğimiz testis dönmesi yaşanabilir. Testis torsiyonu yaşanması durumunda bebeğin testislerinde küçülme yaşanır ve zamanla kaybolur.

• Erkeklik hormonu dediğimiz testosteronu aktifleştiren ve erkeklik organının büyümesini sağlayan enzimin doğuştan bir bozukluk olarak oluşmaması da mikropenisin sebepleri arasındadır. Bu vakalarda ki çocuklar hipospadias hastası olarak ya da belirsiz dış genital organa sahip bir şekilde dünyaya gelirler.

• Bazı mikropenis vakalarında; beyindeki ve testislerde ki salgıda, erkeklik hormonunu aktif hale getiren enzimde bir sorun olmamasına rağmen çocuğun dış genital organında bunların algısını sağlayacak reseptör adı verilen alıcılar tam değildir. Bu problem de kalıtsal bozukluğa bağlı olarak yaşanmaktadır. Mikropenisin sebeplerinden biridir.

        Çocuğun iki testisinin de normal lokasyonunda bulunması sağlıklı bir erkek genetik tipine sahip olduğunun göstergesidir. Ancak bebeğin testisleri elle hissedilmemiş ve erkeklik organının alt kısmında bulundan idrar kanalı oluşum göstermemiş ise bu bebeklere genetik cinsiyet tayini işlemi yapılmalıdır.

        Aşırı kilolu ve obezite hastası çocukların erkeklik organları, vücutlarında ki aşırı yağlanmaya bağlı olarak küçük olabilir. Ancak bu çocuklarının penisleri gerdirildiğinde normal boyutlarda olduğu görülür. Böyle durumlarda ki çocukların penisleri yalnızca penis etrafında ki yağ birikiminden dolayı içine gömük haldedir, bu nedenle çocukların penisi küçük görünür. Böyle durumlar gömük penis adını verdiğimiz hastalık adı altında incelenir. Fakat çocuğun penis boyu 4 cm’den az ise ve hipospadias, inmemiş testis gibi doğumsal anomaliler de bulunuyorsa daha detaylı şekilde incelenmelidir.

Klinefelter Sendromu

        Klinefelter sendromu mikropenise neden olan faktörlerden biridir. Normal bir genetiğe sahip erkek 46 xy karyotipte görülür. Ancak Klinefelter sendromu hastaları 47 xxy karyotiptedir. Testis gelişimini ve sperm oluşumunu bozan bir hastalıktır. Klinefelter sendromu hastalarının jinekomasti adı verilen kız çocuğu tipinde memeleri vardır ve testisleri küçüktür. Bacak, kol ve ellerde orantısızlık görülür. Bu vakalarda ki çocuklarda öğrenme bozukluğu da görülebilir. Bu durumlarda ki hastalarda kalıtsal kromozom bozukluğuna bağlı olarak mikropenis görülebilmektedir.

Mikropenis hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.