Bazı durumlarda erkeklik organı normal büyüklükte olmasına rağmen hastalar pornografik filmler vs. gibi sebepler nedeniyle penislerinin büyüklüğünden hoşnut olmayabilirler. Penislerini bu gibi nedenlerle büyütme gerekliliği duyan hastalara dismorfik hastalar adı verilir. Bazı hastalar tıpkı farklı organlarında bulunabilen küçük kusurları takıntı haline getirebilmesi gibi penislerinde de gerçekte var olmayan kusurları sorun haline getirebilirler. İşte bu dismorfik hastalar, penisleri normal uzunluğa sahip olsa da daha fazla uzunluk isteyebilmektedirler. Böyle vakalarda hastalar detaylı bir şekilde bilgilendirilmeli ve ek olarak psikiyatrik konsültasyon istenmelidir. Hastaya erkeklik organının büyütülmesi hususunda düzgün karar alabilmesi amacıyla doğru bir yol gösterilmelidir. Ancak hasta yine de ısrarcı davranırsa penisteki asıcı bağ kesilerek penis boyutu uzatılabilir.

        Bazı vakalarda erkekler doğuştan hipospadyas hastalığına sahip olabilir. Hipospadyas hastalarının penislerinde eğrilik görülür ve bu eğrilik peniste kısalığa da neden olabilir. Bu hususta kliniğimize başvuran hastalar genellikle öncesinde 1 seferden daha çok operasyon geçirmiş hastalardır. Böyle durumlarda hastaya yeni bir operasyon uygulanır ve önceki ameliyatlardan kazanılmış zararlı dokular temizlenir. Aynı operasyonda penisteki eğrilikte giderilir ve böylece penis boyu da uzatılmış olur. Doğuştan olan gömük penis hastalığı da küçük penis sebeplerinden biridir. Operasyon uygulanarak penisteki gömüklük onarılır ve penis normal uzunluğuna kavuşur.

        Prostat kanserinin tedavisinde uygulanan operasyon esnasında penisin beslendiği damarların zedelenmesine bağlı olarak erkeklik organında 2 cm’ye yakın bir küçülme yaşanabilir. Buna ek olarak peniste sertleşme kusuru da görülebilir. Böyle vakalarda hastalara Penil Protez adı verilen mutluluk çubuğu operasyonu uygulanır. Penil Protez ameliyatından sonra hastalar cinsel aktivitelerine normal bir şekilde devam edebilir. Penil Protez enine ve boyuna genişleyen bir yapıdadır. Bu yapı sayesinde erkeklik organı uzayarak sertleşme kusurunu da ortadan kaldırır.

        Peyronie hastalığında penisin içinde bulunan süngersi cisimler kireçlenir. Bu nedenle erkeklik organında küçülme ve sertleşme kusuru yaşanır. Penil Protezin enine ve boyuna genişleyen yapısıyla penisin büyümesi sağlanır ve sertleşme sorunu da giderilmiş olur.

Ortalama Penis Uzunluğu

        Penis 3 ana bölümden oluşmaktadır; penis başı, mesanede biriken idrarın dışarı atılmasıyla görevli idrar kanalı ve penisin sertleşmesini sağlayan iki adet çubuksu yapı. Erkekler ergenlik çağına ulaştığında penis büyümeyi bırakır ve kesin uzunluğuna kavuşur. Penis tam olarak sertleştiğinde; penisin kökü ve ucuna kadar olan uzunluğu 10 cm ile 15.5 cm arasındadır. Ülkemizde penis boyunun ortalaması 12.5 cm olarak bilinmektedir. Erkeklik organının uzunluğu 7 cm’den daha az ise bu vakalara küçük penis adı verilmektedir.

Penis Büyütme hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.