Peyronie hastalığının tedavisinde 2 farklı ameliyat yöntemi kullanılmaktadır. Hastalarda yeterli seviyede ereksiyon görülüyor ancak penisteki eğrilik nedeniyle cinsel temasta sorun yaşanıyorsa bu hastalara penis eğriliği düzeltme cerrahisi yapılır. Hiç ereksiyon olmayan hastalara ise penil protez dediğimiz mutluluk çubuğu uygulaması yapılır. Uygulanan bu operasyonla hem hastanın penisindeki eğrilik onarılır hem de mutluluk çubuğu takılarak ereksiyon sorunu iyileştirilir.

        Hastalığın saptanmasından en az 1-2 yıl sonra cerrahi tedavi uygulanmalıdır. Penisteki eğrilik çok şiddetli değilse, sertleşme sorunu fazla yaşanmıyorsa ve ağrı görülmüyorsa cerrahi tedavi yapılmadan hasta izleme alınır. Ancak penisteki eğrilik cinsel teması engelleyecek boyutta ise hastaya operasyon uygulanmalıdır. Peyronie için uygulanan operasyonlarda amaçlanan; penisteki eğriliğin onarılması ve cinsel temasa uygun bir şekle getirilmesidir. Penis eğriliğinde yapılan ameliyat hem fonksiyonel hem de estetik amaca yöneliktir. Ameliyatın prensibi korpus kavernozumları çevreleyen tunika albuginea adlı saplam kabuğun alt ve üst yüzde asitmetrik bir şekilde gelişim göstermesini onarmaktır. Bu gelişimin onarılması için ters tarafta yapılan dikişle o taraftaki yüz kısaltılabilir veya alt tarafta az gelişmiş yüze yama eklenerek uzatılabilir. Yani operasyon iki temel prensibe göre uygulanır. Ancak yama kullanılan yöntemlerde komplikasyon görülme ihtimali bulunmaktadır. Örneğin kısa bir zaman sonra hastaların penislerinde yeniden eğrilik görülebilir. Bu sebeple yamalar kısa penislerin dışında kullanılmamalıdır. Hastanın erkeklik organından yeterli seviyede sertleşme kabiliyeti bulunuyorsa bu ameliyatlar yapılır.

        Peyronie hastalığı neticesinde peniste ereksiyon tamamen yok olabilir. Bu durumlarda son çare Penil Protez adı verilen mutluluk çubuğu operasyonudur. Mutluluk çubuğu operasyonu; peyronie hastalığında peniste oluşan kireçlenme nedeniyle daha zor bir hal alır ve fazlasıyla tecrübe ister. Bu ameliyatla tek seferde hastaların erkeklik organı düz hale getirilir ve mutluluk çubuğu eklenerek ereksiyon sorunu bütünüyle ortadan kaldırılır. Penil protez dediğimiz mutluluk çubuğu ile alakalı bilgiler sitemizde sunulmuştur. Penil Protez bölümünden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Penis Eğriliği (Peyronie) İlaç Tedavisi

        Uzun yıllar boyunca peyronie tedavisi için hastalara ağızdan kullanılan ilaçlar verilmiştir. Ancak bu ilaçların faydasız olduğu anlaşılmıştır. Aynı zamanda erkeklik organı içine uygulanan iğne tedavisinin de çok fazla bir yararının olmadığı kanıtlanmıştır. Peyronie hastalarına uygulanan düşük dozdaki radyoterapinin ise yalnızca hissedilen ağrının giderilmesi konusunda bir yararı olabilir. Ancak peyronie’nin yarattığı sertleşme bozukluğunda ilaç veya ilaç kombinasyonlarının etkisi vardır. Peyronie hastalarının sertleşme sorunlarını ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilir. Ancak bu ilaçlar hastalığı kesinlikle iyileştirmez. Bu noktadaki amaç hastanın cinsel işlevini yerine getirebilmesini sağlamaktır.

Peyronie hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.

Peyronie Ameliyatı Görselleri