Peyronie Nedir         Erkek hastaların yüzde 3’ü penislerinde görülen eğrilik nedeniyle doktorlara müracaat ederler. Penis eğriliği; doğumsal penis eğrilikleri ve sonradan kazanılan penis eğrilikleri olarak iki farklı sınıfta incelenmektedir. Peyronie hastalığı ile oluşan penis eğrilikleri sonradan kazanılır. Doğuştan gelen penis eğrilikleri Hipospadyas hastalığına bağlı olarak oluşabilir. Ayrıca doğumsal bir anomali olarak bebeğin erkeklik organı eğri olabilir.
        Hastalarda doğumsal olmayan ve sonradan oluşum gösteren penis eğriliklerine Peyronie adı verilir. Penisin sertleşmesini sağlayan süngersi cisimcikleri çevreleyen doku üzerinde skor doku oluşur. Kabuk içinde oluşum gösteren bu kireçlenme dediğimiz skar dokusu hastaların erkeklik organına kan gitmesini önler ve sertleşmeyi bozar. Peyronie hastalarında ereksiyon anında ağrı hissedilir. Ve penislerinde eğrilme olur.
Peyronie hastalarının penisleri yukarı doğru bir eğrilik gösterirler. Penisteki bu eğrilik cinsel temas esnasında problem yaşanmasına neden olur. Aynı zamanda hoş olmayan bir görüntüdedir. Kireçlenmenin derecesi nedeniyle penis boyutunda küçülme görünür. Hastalarda fazlasıyla sertleşme sorunu görülür. Kireçlenme ne kadar penis kökünde bulunuyorsa penis ucuna o kadar kan gidemez. Kan gidememeside sertleşme sorununu meydana getirir.

Penis Eğriliği (Peyronie) Neden Olur?

        Peyronie’nin nedeni günümüzde hala gizemini korumaktadır. Peyronie hastalığına neden olan faktörler kesin olarak bilinmemektedir. Yapılan çalışmalarda bazı tespitler vardır. Ancak kesin. Bir sebep saptanamamıştır. Cinsel birleşme sırasında yaşanan mikrotravmalara bağlı olarak oluştuğu gibi bir takım söylemler bulunmaktadır. Ancak bu söylemler bilimsel olarak ispatlanmış vaziyette değildir. Penis eğriliğinin prostat kanseri için uygulanan operasyonun bir komplikasyonu olarak görülme ihtimali vardır. Orta yaş erkek hastalarda görülmektedir. Peyronie için ameliyat kararı alındığında sertleşme sorununa etkisi ve yarattığı eğriliğin derecesi göz önünde bulundurulur. Bazı durumlarda sertleşme sorunu ilaç kombinasyonları ile tedavi edilebilir. Bunun yanında eğrilik cinsel ilişkiye mani olmuyor ise ameliyata gerek duyulmayabilir.

Peyronie hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.