Sistitin daha doğru tespit edilebilmesi için boşaltım sistemine hakim olmak gereklidir. Boşaltım sistemi, böbreklerde oluşan idrarı mesaneye aktaran üreter, idrarı depolayan mesane ve mesanede biriken idrarı dışarı atan üretradan (idrar kanalı) oluşur. Kandaki atık maddeler böbrekler de filtrelenir, burada süzülür ve idrar haline gelir. İdrar böbreklerden üreter yoluya mesaneye ulaşarak burada depolanır ve idrar yolu aracılığıyla vücuttan uzaklaştırılır.

        Cinsel birleşme sistite sebep olabilir. Gebeliğin önlenmesi amacıyla kullanılan; rahim içine ve rahim ağzına yerleştirilen materyaller sistit oluşturabilir. Aynı zamanda hamilelik, menopoz, üretra darlığı ve bağışıklıklık sistemini kötü etkileyen diyabet, AIDS gibi hastalıklar da sistit için risk oluştururlar.

Bakteriyel Sistit;

        Kadınların üretra dediğimiz idrar kanalı vajinanın üst bölgesindedir ve 4-5 cm boyutlarındadır. Vajinada iyi ve kötü bakteriler vardır. Vajinada bulunan bu bakteriler cinsel aktivite esnasında, penis hareketlerine bağlı olarak, yakınında bulunan idrar yoluna girer. Buradan ise mesaneye ulaşarak mesanede iltihaplanmaya yol açar. Sistit oluşumunda bir diğer etken ise kabızlıktır.

Bakteriye Bağlı Olmayan Sistit;

        Non-bakteriel dediğimiz, bakteriden kaynaklanmayan sistitler birçok nedene bağlanabilir. Bu sistitlerden biri de ağrılı mesane sendromu denen İnterstisyel Sistittir. İnterstisyel sistitin sebebi bilinmemekle beraber teşhisi kolaydır. Fakat tedavisi güçtür. Bakteriye bağlı olmayan diğer sistitlerden bahsedildikten sonra interstisyel sistit hakkında detaylı bilgi verilecektir.

        Sistit, ilaç kullanımının yan etkilerine bağlı olarak da oluşabilir. Vücut kemoterapi ilaçlarını idrar yoluyla atttığı için bu ilaçlar mesaneyi etkiler ve sistite neden olur. Radyoterapi, alerjik reaksiyonlar veya mesaneye uygulanan sonda neticesinde de sistit oluşabilir. İdrardaki mikropların çoğalması sistit için önemli bir faktördür. Diyabet hastalığının idrarda mikrop üremesini kolaylaştırması idrar iltihaplanmasına sebep olarak verilebilir. Diyabet hastalığında idrar kolayca iltihaplanabilir ve bu iltihaplanma sistit oluşumu sağlar. Sistit; prostat büyümesi, böbrek taşları ve omurilik yaralanmalarına bağlı olarakta oluşabilir.

Sistit hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.