İçindekiler

        Hastada bakterilerden kaynaklanan sistit ilk kez görülmüş ise tedavisinde antibiyotik kullanılır. 3-7 günlük antibiyotik kullanımı bu tedavi için yeterli olacaktır. Tekrarlayan sistitte ise, sistitin nedeni araştırılmalıdır. Sistitin farklı bir nedene bağlı olup olmadığı tetkik edilmeli ve antibiyotik tedavisi uzun süre yapılmalıdır. Gerekli tetkikler yapılmış fakat sistit oluşumu için farklı bir neden bulunmamış ise, her cinsel aktivite öncesi ve sonrası için koruyucu ilaçlar kullanılmalıdır. Bu ilaçlar tek dozdur ve belli gruba ait antibiyotiklerdir. Aynı zamanda tekrarlayan sistitlerde, hastaya her cinsel temas sonrasında idrarını yapması tavsiye edilir.

        Hastane ortamında bulaşan enfeksiyonlardan kaynaklanan sistitin tedavisi daha güçtür çünkü bu enfeksiyonların sebep olduğu hastalıklar antibiyotiklere karşı direnç gösterirler.

        Menapoz dönemindeki kadınlarda görülen sistilerde antibiyotik kullanımına ek olarak vajinaya sürülecek östrojen içeren kremler de yarar sağlayabilir. Gebelik süresinde, hamileliğin sebep olduğu hormon dengesinin bozulmasına bağlı olarak idrar yolu, enfeksiyonlara karşı daha hassastır. Bu dönemde özel tedavi uygulanmalıdır ve hastayı belirli periyotlarda izlemek gerekir.

Sistit hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.