Üretra Darlığı Belirtileri         Yan tarafta sunulan görsellerde idrar yolunda meydana gelen darlıkların seviyeleri gösterilmektedir. Üretra darlığında en önemli belirtiler sık ve ağrılı işemedir. Hasta idrarını yapmak için zorluk çeker ve ince işer. Mesanede ise idrarın tam olarak atılamamasından kaynaklı ağrı ve dolgunluk hissedilir. İdrar yapıldıktan sonra damlama görülür. Peniste eğrilik görülebilir ya da hastanın idrarında ve menisinde kan bulunabilir. Hastalar cinsel birleşme esnasında ağrı yaşayabilirler.

        En ileri üretra darlığında, darlık idrar kanalının tam olarak tıkanmasına neden olur. Hasta idrarını penisten dışarı atamaz. İdrar mesanede birikerek şişliğe neden olur. Bu tip vakalarda sistostomi uygulanarak hastanın idrarının dışarı atılması sağlanır. Aciliyet gerektiren bir durumdur. Zaman içinde yavaşça gelişen üretra darlıklarında idrar önce mesaneye geri gider. Buradan ise böbrekten mesaneye idrarın aktarımını sağlayan üreter adlı kanal aracılığıyla böbreklere geri gider. İdrarın böbreğe kaçması durumunda böbrekte iltihap meydana gelir.

Üretra Darlığına Benzer Belirti Veren Hastalıklar

        Üretra darlığında yaşanan şikayetlerinin benzerleri basit tipli prostat büyümelerinde ve prostat kanserinde yaşanabilir. Bu tip durumlarda basit görüntüleme yöntemleri kullanılarak teşhis konur ve oluşan darlığın üretradan veya prostattan kaynaklandığını anlaşılır. Belirtinin doğru analiz edilip doğru teşhis konulması son derece önem arz eder.

        Aşırı aktif mesane ya da mesane adelesinin ani kasılmasına ve spazmlarına bağlı olan ağrılı mesanede de benzer bulgular olabilir. Mesanede hissedilen ağrıların çoğu mesane iltihabından kaynaklanmaktadır. Hastalara ilaç tedavisi uygulanır ve şikayetleri giderilir. Bu hastalıkların üretra darlığıyla karıştırılmaması gereklidir. Tecrübeli bir hekim doğru teşhis seçeneklerini kullanarak doğru hastalığa teşhis koyabilir.

Üretra Darlığı Nedenleri

        Prostat için uygulanan trans uretral rezeksiyon-TURP adlı kapalı ameliyat sırasında idrar kanalının hasar görmesi; gelişmiş ülkelerde en çok rastlanılan sebeplerden biridir. Yüzde 45 oranında ise idrar kanalına zorlayıcı sonda takılmasına bağlı olarak üretra darlığı görülür. Gelişmekte olan ülkelerde ise trafik kazaları sonucunda yaşanan travma neticesinde yaşanan darlıklar ilk sıradadır. Leğen kemiğinin kırıldığı büyük kazalarda; arka üretra yüzde 10 oranında leğen kemiğindeki kemik parçalarından dolayı kopmaktadır. Arka üretrada meydana gelen kopmaların tedavisinde yapılan üretroplasti operasyonu en zor ve tecrübe gerektiren ameliyatlardan biridir.

        Üretra darlığına neden olan farklı etkenler de bulunmaktadır. Örneğin ata biner şekilde yaşanan düşmeler neticesinde bulber üretra darlıkları meydana gelebilir. Cinsel yolla bulaşan iltihabi hastalıklar, iyi sonuçlanmamış hipospadyas operasyonları, liken Sklerozis adı verilen idrar kanalının içini ve penis başını tutan ve nedeni bilinemeyen problemler de ön üretranın tümünde darlığın oluşmasına neden olabilir.

İdrar Kanalı Darlığı hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.