Varikosel         Erkek bireylerin testisleri, skrotum adı verilen gevşek ve esnek yapıda bulunan testis torbasının içinde konumlanmıştır. Testislerin oluşumu anne karnında iken bebeğin bel bölgesinde başlar. Hamileliğin 7. ayında, bel bölgesinde oluşum gösteren testisler aşağı yönde kasıklara doğru iniş gösterir ve skrotuma yerleşim sağlar. Anne karnından yaşanan bu sürece bağlı olarak testislerin damarlarının kaynağı bel bölgesidir. Testisler, skrotum dediğimiz testis torbasının içinde damarsal yapıda bir sapla asılı haldedir. Testislerin asılı durmasını sağlayan bu damarsal sap bel bölgesinden gelmektedir. İşte bu sapın toplardamarının anormal bir şekilde genişlemesi durumuna Varikosel adı verilmektedir. Varikosel hastalığı, skrotumun yüzeyinde oluşturduğu solucan şekline benzer birçok kıvrımlarla dışardan fark edilebilir. Varikoselin teşhisi bu bakımdan kolaydır. Genellikle sol testiste görünür. Bazı durumlarda ise her iki testiste rastlanır. Varikosel yaygın bir hastalıktır. Ancak her varikosel ameliyat edilmez. Hastanın durumuna göre ameliyat kararı alınır. Varikosel sperm sayısını ve kalitesini etkileyen bir hastalıktır. Varikosel ameliyatından sonra kısırlık şikayeti olan hastalar bu sorunlarından kurtulabilir. Ameliyat sonrası geçen belli bir süre sonrasında sperm sayı ve kalitesinde artış gözlenebilir.

Varikosel Neden Olur?

        Testislerde meydana gelen varikosel hastalığının nedeni yapılan birçok araştırmaya rağmen gizemini korumaktadır. Sağ bölgeye oranla sol tarafta daha fazla görülür. Sol tarafta daha fazla görülmesinin nedeni ise sol testiste bulunan venöz adlı kirli kanı taşıyan damardaki kan akışının yukarıda daha dik bir şekilde açılması olarak bilinmektedir. Kısacası kan ana damara zor ulaşır ve buna bağlı olarak damar genişleyerek varikosele neden olur. Varikosele neden olan bir diğer faktör ise venöz damarlar içinde bulunan valf kapakçıkların tam oluşmaması veya hasarlı oluşmasıdır. Ancak yine de varikoselin nedeni kesin olarak bilinememektedir.

Varikosel kısırlığa yol açar mı?

        Varikoselin kısırlığa etki etmesinde; genişlemiş damar içinde biriken kirli kanın toksik etkisi ve testis içinde bulunan ısının yükseltmesi sebep olarak verilebilir. Sıcaklığın artması sperm üretimini azaltır. Varikoselin sağ tarafta bulunan testiste daha seyrek rastlanmasının nedeni sağ taraf testislerininde ki kan akışının daha rahat bir şekilde gerçekleşmesidir. Varikosel bu gibi nedenlere bağlı olarak sperm kalitesinde bozukluklara neden olabilir. Aynı zamanda testisin olağan gelişimine de zarar verebilir. Varikosel sonucunda testislerde küçülme görülebilir.

Varikosel hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.