Yetişkinlerde görülen hidroselde, hasta testislerinde ağrı hisseder ve testis torbasında şişlik görülür. Testislerdeki bu şişlik zaman içinde iyice büyür ve kıyafetler üzerinden bile fark edilebilecek hale gelir. Bu durumda hastanın sosyal yaşantısını ve psikolojisini kötü anlamda etkiler. Yetişkin bireylerde görülen hidrosel, kasık kanalında açıklık yaratmaz.

Yetişkin Hidroseli Teşhisi

        Yetişkin hidroseli çoğunlukla fizik muayene ve ultrasonografi görüntülemeleriyle rahatlıkla teşhis edilir. Teşhis konmasında kullanılan farklı bir teknik ise skrotum dediğimiz testis torbasının altından ışık tutulmasıdır. Böylece testisin içinde var olan oluşumlar ayırt edilebilir hale gelir. Bu tekniğe tıp çevreleri tarafından “Translüminasyon” adı verilmiştir.

Yetişkin Hidroseli Nedenleri

        Daha önceden varikosel hastalığı için operasyon geçiren hastalar, yetişkin hidrosel hastalarının yüzde 7’sini oluşturmaktadır. Aynı zamanda testislerde darbe yaşanması sonrasında meydana gelen travma ve testis kanseri de hidrosel hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilir. Hidrosel hastalığının büyük bir kısmında ise hastalığın nedeni tam olarak belirlenememiştir.

Hidrosel hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.